Чи варто купувати газонокосарку-робот? Так чи ні?
Якщо Ви думаєте про купівлю газонокосарки-робота, але ще не впевнені, ми постараємося допомогти. Ми постараємося розповісти про всі плюси та мінуси, щоб Ви мали загальне уявлення.
Роботизовані газонокосарки економлять час
Робота, яка потрібна для звичайної газонокосарки, включає фактичне скошування газону та спустошення травозбірника. Ще деякий час йде на підготовку газонокосарки та подальше її прибирання, розмотування та змотування кабелю живлення, утилізацію скошеної трави та чищення косарки. За сезон косіння, витрачене на цей час може становити більше 20 годин (залежно від розміру ділянки).
Роботизована косарка Husqvarna Automower встановлюється на ділянці відразу після покупки. Сюди входить: прокладання обмежувального кабелю, встановлення зарядної станції та налаштування газонокосарки-робота. У перші кілька тижнів, можливо, знадобляться деякі додаткові налаштування, пов'язані з косінням на окремих віддалених або складних ділянках. Це основний час, який буде витрачено.
Догляд та технічне обслуговування газонокосарки також важливі. Газонокосарку-робот потрібно час від часу чистити, а леза замінювати. Багато газонокосарки-роботи в даний час використовують диски, що обертаються, з невеликими вільно обертовими лезами, які замінюються кожні 1-3 місяці. Існують також косарки-роботи із зіркоподібним ножем, що косить, який потрібно замінювати тільки один раз за сезон. У результаті, час витрачений обслуговування робота, складе трохи більше 3-х годин.
Таким чином, економія часу є значною, особливо в наступні роки, коли зусилля зі встановлення більше не потрібні. Для великих площ, які вимагають більше часу для скошування, все це множиться.
Закупівельна ціна роботів-газонокосарок висока
В Україні вартість газонокосарки-робота починається приблизно з 40 тисяч гривень у нижньому ціновому діапазоні і може перевищувати 200 000 гривень у вищому ціновому діапазоні. Однак, для більшості газонів підходяща роботизована косарка коштуватиме в межах 50 – 60 тисяч. Це залежить від різних факторів, у тому числі:
- Розмір ділянки
- Складність ділянки
- Оснащення робота-газонокосарки
- Модель газонокосарки-робота
Розмір ділянки, що має найбільший вплив на ціну. Чим більша ділянка, тим більшою і потужнішою має бути газонокосарка-робот. Є роботи-газонокосарки, які косять невеликі площі до 500 квадратних метрів. Інші призначені для площ 20 соток і більше. Для великих площ є косарки-роботи, які можуть опрацьовувати 50 соток.
У специфікаціях виробників за площею виробництва зазвичай передбачається, що газонокосарка-робот працює безперервно протягом 15 годин щодня.
Електрична газонокосарка з кабелем живлення зазвичай коштує 5-6 тисяч, а бензинова – від 10 тисяч грн. З погляду витрат на покупку, вони, звичайно, набагато дешевші.
Однак, якщо ви приймете до уваги довгострокові витрати і платитимете собі зарплату за свої зусилля по стрижці газону, газонокосарка-робот окупить себе через деякий час.
Роботи-газонокосарки мають нижчі експлуатаційні витрати
Роботизована газонокосарка заощаджує деякі експлуатаційні витрати порівняно із звичайними газонокосарками. З одного боку, його енергоспоживання є нижчим, хоча він залишається на газоні набагато довше. Ви також заощаджуєте гроші за рахунок більш дешевої та простої заміни леза. Крім того, ви можете заощадити велику частину добрив, які в іншому випадку були б необхідні підтримки здоров'я газону. Експлуатаційні витрати можуть бути аналогічні витратам на звичайну газонокосарку.
Роботизовані газонокосарки вимагають більш частого обслуговування, ніж звичайні газонокосарки
Оскільки газонокосарки-роботи Husqvarna Automower використовуються постійно, їх доводиться чистити трохи частіше, ніж звичайні газонокосарки. Крім того, ножі косарок-роботів необхідно замінювати приблизно кожні 1–3 місяці. Крім того, іноді може статися, що з косаркою щось піде не так, і в цьому випадку спочатку необхідно усунути проблему.
Наприклад, обмежувальний дріт може порватись, якщо ви випадково вдарите його, наприклад, лопатою. В цьому випадку потрібно спочатку шукати місце, а потім ремонтувати. Або щось не так із електронікою. З іншого боку, треба сказати, що багато проблем, пов'язаних з електронікою, згодом було усунуто виробником.
Роботизовані газонокосарки працюють тихіше, ніж звичайні газонокосарки
У той час як звичайні газонокосарки можуть робити шум від 80 до 100 децибелів, а більшість газонокосарок-роботів видають шум в межах 60 - 65 децибелів.
Це не тільки добре для нервів та сусідів. Особливо тихі газонокосарки-роботи можна запускати працювати вночі. Як чудово, коли ви прокидаєтеся вранці, а перед вами свіжоскошений газон?
Установка газонокосарки-робота складна
Установка газонокосарки-робота Husqvarna Automower потребує певних зусиль. На жаль, це трохи складніше, ніж підключити її просто до розетки і відправити косити газон. Це також залежить від того, яка у вас газонокосарка – з обмежувальним дротом чи без нього.
Роботизована косарка з обмежувальним дротом
Більшість виробників використовують косарки-роботи з обмежувальними проводами. На додаток до обмежувального дроту також є зарядна станція і часто необхідно встановити один або кілька напрямних дротів. Обмежувальні та напрямні дроти бажано закопати в землю, що може бути досить складною процедурою. Необхідно знайти потрібне місце для зарядної станції. Її необхідно закріпити в землі спеціальними саморізами, але зазвичай це не займає багато часу.
І останнє, але не менш важливе: газонокосарка-робот має бути правильно налаштована. Багато газонокосарок-роботів вже спочатку мають певні заводські налаштування, за допомогою яких вони потім працюють на газоні. Однак ви можете використовувати інші налаштування, наприклад, тому що ви хочете, щоб газонокосарка-робот косила лише вранці.
Роботизована косарка без обмежувального дроту
Моделі, що працюють без обмежувального дроту, практично не вимагають зусиль встановлення. Як правило, ви просто встановлюєте таку роботизовану косарку на свій газон, вмикаєте її і йдете. Газонокосарка розпізнає межі газону за допомогою супутникового сигналу. У них є деякі переваги та недоліки порівняно з косарками-роботами з обмежувальним проводом. Але, ймовірно, найбільшою перевагою є те, що вони практично не вимагають зусиль для встановлення.
Завдяки системі мульчування у вас менше відходів
Газонокосарка-робот мульчує газон у процесі роботи. Під час мульчування скошена трава не збирається, а залишається на газоні та розкладається, завдяки чому поживні речовини повертаються на газон.
Однак скошену траву не можна просто залишати на газоні, так як це може призвести до утворення соломи та погіршення вентиляції, а скошений лужок може навіть почати гнити. Ось чому газонокосарки-роботи зрізають дуже маленьку верхівку травинки. Ці дрібні газонні обрізки не можуть сплутуватися на газоні і дуже швидко вивітрюються.
Це має дві переваги. По-перше, вам не потрібно турбуватися про утилізацію скошеної трави і, отже, у вас буде більше місця для інших відходів у компостному баку. З іншого боку, газон постійно удобрюється і, таким чином, стає пишніше та зеленіше. І останнє, але не менш важливе: ви заощаджуєте до 30% добрив, які мають використовувати на газоні протягом усього сезону.
У деяких газонокосарок-роботів проблеми з дуже крутими схилами
Екстремальні ухили змушують роботів-газонокосарок старанно працювати. Вони просто не призначені для крутих схилів. Або вони взагалі не можуть піднятися схилом, зісковзують з нього, або їх колеса починають пробуксовувати, що, у свою чергу, пошкоджує газон. Особливо коли волого, слизька трава, земля розм'якшена або у дворі багато листя, можуть виникнути проблеми.
Більшість невеликих косарок-роботів можуть упоратися з ухилом до 30%. Однак існує велика кількість роботів-газонокосарок Husqvarna Automower, які легко впораються з 45%. Є повнопривідна модель, здатна працювати на схилах до 70%
Допоміжний комплект для бездоріжжя може забезпечити ще більше зчеплення, щоб газонокоса
Складні сади вимагають дорогих моделей роботів-газонокосарок
З простим прямокутним садом цілком впорається будь-яка газонокосарка-робот. Але як тільки на ділянці з'являються дивні кути та схили, коли багато ділянок пов'язані лише вузькими проходами, вже не можна гарантувати, що проста газонокосарка-робот зможе косити кожну ділянку досить часто. Вона може взагалі не доходити до деяких ділянок або застрягти у певних місцях.
Такі ділянки потребують устаткування з досконалішими навігаційними системами.
Газонокосарки з багатозонною схемою є одними з найдешевших моделей, а пристрої з адаптивною схемою дещо дорожчі, і вам доведеться покопатися в кишені для роботів-газонокосарок із підтримкою GPS навігації.
Роботизовані газонокосарки забезпечують чистіше косіння
Той факт, що газонокосарки-роботи косять дуже часто і регулярно і переміщаються площею відповідно до принципу хаосу, забезпечує дуже рівний і чистий зріз. На перший погляд, вам може бути неочевидно, чому принцип хаотичного пересування призводить до кращого результату. Причина в тому, що на відміну від скошування звичайною косаркою, газон коситься з усіх боків. В результаті трава не завжди «прочісується» в одному напрямі і відсутні смуги, спричинені прямолінійним скошуванням, або сліди у місцях регулярного проїзду косарки.
На початку експлуатації газонокосарки-робота потрібен деякий час на налаштування
Роботизована газонокосарка є складним обладнанням. Спочатку доведеться витратити час на установку (для роботів з обмежувальним проводом), а вже потім експлуатацією та налаштуванням.
Багато газонокосарки-роботи постачаються з програмою Automower Connect@Home або Automower Connect, за допомогою якого косарку можна налаштувати. Це робить простіше налаштування, ніж якщо вам доводилося керувати нею на невеликому дисплеї пристрою.
Багато моделей також поставляються з налаштуваннями для часу косіння, які ви можете налаштувати індивідуально. Ви повинні витратити трохи часу на налаштування на початку, але в більшості випадків воно незначне. Крім того, все це може бути досить весело, якщо ви зацікавлені у вашому пристрої. Чи можна вважати це позитивним чи негативним моментом залежить від конкретної людини.
Завдяки мульчування та регулярному та частому скошуванню газон стає більш здоровим
Як згадувалося вище, мульчування постійно забезпечує газон новими добривами, завдяки яким він росте краще і здоровіше. Через кращий ріст бур'янів і трав, більш пристосованих до бідних ґрунтів, важче поширюватися. Різновиди універсального газону також пристосовані до частої стрижки та їх стебла стають потужнішими. В результаті газон стає сильнішим, а також може краще протистояти чужорідним рослинам.
І останнє, але не менш важливе: часте скошування не приносить користі іншим рослинам. Деякі бур'яни, зокрема, менш здатні до поширення, тому що вони не можуть розвинути свої квіти. Їх завжди зрізають до того, як вони зацвітуть. Звичайно, це може бути не з усіма бур'янами, але з багатьма видами. З іншого боку, трава не повинна рости дуже високо, щоб поширюватися.
Однак зменшення популяції бур'янів - дуже повільний процес, який іноді стає помітним лише через кілька сезонів і має підтримуватись іншими заходами боротьби з бур'янами.
З багатьма моделями роботизованих косарок край газону необхідно обрізати тримером
Одна з проблем, з якою стикається багато газонокосарок-роботів, полягає в тому, що вони не зрізають траву до краю. Між корпусом і ножовим блоком є певна відстань, досить велика з міркувань безпеки, щоб, наприклад, якщо під косарку потрапила нога, залишався хоча б невеликий простір для маневру, перш ніж він потрапить під ніж.
Через це запас косарка теоретично повинна завжди трохи заїжджати за край газону по краях, щоб скосити його повністю. Звичайно, це можливо не скрізь, якщо на заваді є перешкода, наприклад, стіна будинку, клумба або живоплот. Тоді газонокосарка-робот натрапить на перешкоду або ви проклали обмежувальний провід так, що він не натикається на перешкоду, але не може скосити газон до краю.
Однак є косарки-роботи, які мають так звану функцію крайового косіння. У режимі крайового косіння ці моделі рухаються на зовнішній стороні обмежувального дроту і скошують край. Оскільки їх ріжучий блок трохи зміщений, вони можуть косити дуже близько до краю.
Інший варіант - облямувати газон зовні бордюрним камінням на рівні землі, яким газонокосарка-робот може трохи рухатися. Це дозволяє роботу скошувати прямо біля краю, навіть якщо у нього немає функції скошування по краю.
На відміну від газонокосарок, газонокосарки-роботи не виробляють шкідливих викидів
Однією з переваг, яку косарки-роботи поділяють з електричними газонокосарками, є те, що вони не виробляють вихлопних газів (принаймні, не у вашому дворі, звичайно, електрика має якимось чином генеруватися, що призводить до викидів). Це звичайно перевага в порівнянні з бензиновими косарками, адже немає дратівливого запаху та псування повітря. Це корисно як природи, так здоров'я.
Роботизовані газонокосарки особливо підходять для людей з алергією на пилок трав
Усім, у кого алергія на пилок трав, особливо рекомендується використовувати відповідну роботизовану косарку. Стрижка звичайною газонокосаркою піднімає багато пилку трави, тоді як ви, звичайно, перебуваєте на газоні, щоб керувати газонокосаркою.
По-перше, газонокосарка-робот не так сильно піднімає пилок трави, а по-друге, ви можете залишатися осторонь під час стрижки газону. Це велика перевага для алергіків, які страждають на алергію при стрижці газону через весь пилок трави.
Ризик крадіжки газонокосарки-робота
Газонокосарки-роботи - це дорогі пристрої, набагато дорожчі, ніж звичайна роботизована косарка, і вдень та вночі вони знаходяться в саду, вільно доступні для всіх, хто може отримати доступ до саду. Це, звісно, також пов'язані з певним ризиком крадіжки. Хоча роботи-газонокосарки оснащені цілим комплексом протиугінних функцій, від простого сигналу тривоги при піднятті робота-газонокосарки сторонніми особами до відстеження пристрою по GPS, ви не на 100% застраховані від крадіжки. Однак є багато інших заходів, які ви можете вжити, щоб захистити свою газонокосарку-робот від крадіжки.
Людям з обмеженими можливостями пересування більше не потрібно турбуватися про стрижку газону
Роботизовані газонокосарки можуть полегшити життя людям з обмеженими можливостями при ходьбі, позбавивши їх роботи з косіння газону. Для всіх тих, хто вже не може так добре ходити через вік, травму чи інвалідність, це, безумовно, велика перевага.
Однак газонокосарка-робот не працює сама по собі; Іноді його потрібно чистити і замінювати леза. Якщо власник також більше не в змозі це робити, це має робити інша людина через рівні проміжки часу.
Роботизовані газонокосарки не можуть косити окремі ділянки
Два окремі газони - це не проблема для звичайної газонокосарки. Коли ви закінчите, просто відключіть його від мережі, перемістіть косарку на інший лужок, підключіть його і вперед!
З газонокосаркою-роботом у вас є невелика проблема. Без підключення газонокосарка-робот не може переїхати на іншу територію для скошування. З газонокосарками-роботами без обмежувального дроту їх можна просто переносити (вони все одно вимагають догляду).
Однак газонокосаркою-роботом з обмежувальним проводом ви не зможете косити таким чином дві абсолютно різні ділянки. Вона повинна регулярно повертатися на зарядну станцію для підзарядки. Це означає, що вам також знадобиться зарядна станція у другій області. Однак газонокосарка-робот не може бути встановлена на двох різних зарядних станціях одночасно. Це означає, що вам знадобиться ще одна роботизована косарка для другої області. Отже, газонокосарка-робот з обмежувальним проводом не може скошувати дві окремі області.
Термін «відокремлений» насправді означає тут, що немає абсолютно ніякого зв'язку, який може використовувати газонокосарка-робот. Наприклад, якщо є тротуар або щось подібне, ви можете налаштувати ланцюг вузького місця, яке газонокосарка-робот потім використовує для руху в іншу область.
Навіть коли Ви у відпустці ваш газон завжди буде підстрижений
Навіть коли ви їдете у відпустку, ви все одно можете використовувати свою газонокосарку-робот, так що ваш газон буде свіжоскошений, коли ви повернетесь додому. Це також краще для вашого газону, тому що, якщо його не косити протягом декількох тижнів, це може вплинути, хоча і невелике, на здоров'я газону.
Крім того, якщо газон не косять під час відпустки, необхідно дотримуватись особливих правил догляду за газоном, такі як правило однієї третини, яке, однак, ви можете ігнорувати, тому що газон був старанно підстрижений, поки вас не було.
Іграшки та садові інструменти завжди повинні бути видалені з газону перед скошуванням щоб уникнути пошкоджень
Хоча газонокосарка-робот має датчики, за допомогою яких вона виявляє певні перешкоди, не все, що лежить довкола на газоні, розпізнається як перешкода. Садові інструменти, такі як граблі або лопати, можна переїхати, те саме стосується і іграшок у дворі.
Це може пошкодити як самі об'єкти, так і різальний блок газонокосарки-робота. Тому важливо переконатися, що у дворі немає предметів, які можуть бути зачеплені газонокосаркою-роботом. Через деякий час, однак, це стає автоматичним процесом для всіх, щоб подбати про це, і ви автоматично не забудете прибрати все, що може потрапити під леза.
Зрештою рішення за Вами – чи варто купувати газонокосарку-робот?
Питання полягає в тому, що в першу чергу змушує вас захотіти купити газонокосарку-робот і, швидше за все, завадить вам її купити. Тепер, коли ви знаєте всі плюси та мінуси газонокосарки-робота, ухвалення рішення має бути трохи простіше. Особливо з недоліками є деякі моменти, де можна прийняти контрзаходи, як було зазначено вище.
Деякі люди також замислюються, чи впорається робот-газонокосарка у їхньому дворі. Звичайно, складніша ділянка потребує моделі, яка може орієнтуватися, чи то функція багатозонного косіння або GPS-навігація, але на більшості ділянок може працювати найпростіша робот-газонокосарка. Тільки в крайніх випадках, наприклад, коли ваш газон має екстремальні схили з ухилом більше 50%, роботизована косарка не має особливого сенсу.