Якщо ви ще не мали справи із газонокосарками-роботами, у вас виникає кілька питань, що насправді відбувається зі скошеною травою. Робот-газонокосарка його якось збирає? Чи треба самому збирати? Як це все працює?

То що ж газонокосарка-робот робить зі скошеною травою?

Роботизована косарка косить газон за принципом мульчування. Вона зрізає тільки верхній кінчик трави, в результаті чого виходять дуже маленькі обрізки, також відомі як газонна мульча, які з часом вивітрюються і розкладаються. Поживні речовини, що вивільняються під час цього процесу, можуть бути використані травою, що залишилася, для продовження росту.

Як працює система скошування роботизованої косарки?

Газонокосарка-робот косить газон не так, як звичайна газонокосарка. Концепція газонокосарки-робота принципово відрізняється від концепції звичайної газонокосарки. У випадку з газонокосаркою-роботом багато розумних функцій більш-менш взаємопов'язані, одна з яких не працювала б, якби не було іншої.

Те саме і з системою мульчування. Те, як роботизована газонокосарка косить газон, називається мульчуванням. Звичайною косаркою з травозбірником газон косять раз на тиждень-два, а скошену траву збирають і скидають у компостну купу або утилізують. А при мульчуванні скошена трава залишається на газоні.

Скошена трава потрапляє на газон, де повільно перегниває і перетворюється на поживні речовини, які використовує газон. Це замикає кругообіг поживних речовин.

Система не нова, вже деякий час доступні спеціальні мульчують косарки або газонокосарки з функцією мульчування. Вони не лише підстригають газон, а й повторно подрібнюють його у спеціальному ріжучому блоці. Це пов'язано з тим, що обрізки мають бути досить маленькими, щоб вони швидко перегнивали. Інакше це може спричинити різні проблеми.

Газонокосарка-робот не має спеціального ріжучого блоку. Натомість вона щодня стриже газон, завдяки автономному режиму роботи. Косарці потрібно дуже мало часу, щоб знову підстригти ту саму ділянку газону після косіння. За цей час газон виростає дуже незначно і газонокосарка зрізає цей відрослий кінчик лезом. Таким чином, дуже маленька частинка трави падає на газон, перегниває і стає поживною речовиною.

З цієї причини газонокосарці-роботу не потрібен бункер для збору або щось схоже на те, що є у звичайних газонокосарок, оскільки всі обрізки просто повертаються на газон і перетворюються на поживні речовини.

Які переваги та недоліки системи мульчування?

Система мульчування газонокосарки-робота має деякі переваги, але й кілька недоліків.

Переваги у деталях

Крім того, що мульчування дозволяє газонокосарці-роботу автономно косити газон без необхідності винаходити технічне рішення для утилізації скошеної трави, мульчування дає ряд переваг для вашого газону.

Ймовірно, найважливішою перевагою є те, що якість газону значно покращується завдяки постійному надходженню поживних речовин із скошеної трави. Оскільки газонна мульча є органічною речовиною, вона розкладається ґрунтовими організмами, і поживні речовини поступово потрапляють у газон. Це дозволяє газонокосарці краще використовувати поживні речовини, ніж якби поживні речовини були доступні відразу, як у випадку з хімічними добривами.

В результаті газон просто стає кращим і сильнішим, що ускладнює поселення нав'язливих рослин, таких як бур'яни та дикорослі трави. Газон також набуває здоровішого кольору.

Багато хто каже, що система мульчування газонокосарки-робота практично не вимагає внесення добрив на газон. Деякі виробники також рекламують це, але це не так. Газон може обійтися без порції звичайного добрива, але може обійтися без добрива повністю.

Ще однією перевагою мульчування є те, що розподілені по землі скошені обрізки забезпечують не настільки швидке вилучення вологи з ґрунту, особливо при дуже сильному сонячному світлі. У літні місяці ваш газон також виграє від мульчування.

Зростання бур'янів також більш ефективно стримується не тільки тому, що газон стає сильнішим і ефективнішим протистоїть іншим рослинам, а й тому, що ґрунт покритий газонною мульчею і, отже, на землю потрапляє менше світла. Це ускладнює проростання чужорідних рослин, що поширюються через насіння.

Зрештою, ви заощаджуєте відходи, займаючи компостний кошик або сміттєвий бак, тому що у вас більше немає відходів із газону. Це залишає більше місця для інших садових відходів у відрі для сміття.

Недоліки у деталях

Напевно, найбільшим недоліком є те, що газон просто доводиться постійно косити. Це, звичайно, не проблема, якщо ваша газонокосарка-робот входить у володіння. Рідко ви побачите, як хтось щодня займається мульчуванням свого газону, використовуючи звичайну газонокосарку.

Недоліки якраз у тому, що газонокосарці-роботу доводиться косити майже щодня. Між двома укосами може бути максимум один день, а в періоди повільного зростання – два вихідні дні. Якщо, наприклад, ви їдете у відпустку і не хочете використовувати газонокосарку-робот у цей час, ви повинні спочатку знову скосити газон звичайною газонокосаркою після повернення, перш ніж косарку-робот можна буде використовувати знову.

Таким чином, для кожної тривалішої перерви вам доведеться косити газон вручну і збирати скошену траву, щоб уникнути проблем. Якщо ви цього не зробите або дозволите газонокосарці-роботу косити дуже рідко і, отже, завжди отримувати дуже довгі скошені обрізки, можуть виникнути такі проблеми:

  • Матування/солом'яне покриття газону
  • Гниєння скошеної трави та газону
  • Поширення грибків та інших хвороб

Не обов'язково недолік, але щось, що може частково звести нанівець переваги мульчування: за певних обставин скошена трава може не вивітритися належним чином. Особливо якщо умови для високої активності грунту не підходять. Якщо вона дуже суха протягом тривалого часу або якщо в ґрунті багато застійної вологи, ґрунтові організми не можуть нормально розвиватися і, отже, скошена трава не може розкладатися.

Однак це або лише тимчасова проблема (влітку, якщо ви не поливаєте газон), або часто може бути усунена, наприклад, аерацією (у разі перезволоження). Тут рідко виникають серйозні проблеми, які неможливо вирішити.

Таким чином, якщо ви використовуєте газонокосарку-робот за призначенням, тобто косите щодня або через день, вам навряд чи доведеться стикатися з вадами системи мульчування, і ви зможете скористатися всіма її перевагами.

Висновок

Роботизована газонокосарка мульчує газон, а не косить його, як звичайна газонокосарка просто тому, що вона може! Він використовує той факт, що може косити газон щодня без вашого втручання, тому обрізки трави досить короткі, щоб їх можна було використовувати для мульчування. Є багато переваг для вас та вашого газону. Проте все це працює лише в тому випадку, якщо газонокосарка-робот регулярно косить газон.